‘Alo 147’ umut oldu
İçerik şu anda görüntülenemiyor
Okula gidemeyen kızlara ‘Alo 147’ umut oldu
Okula gidemeyen kızlara ‘Alo 147’ umut oldu

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Alo 147” iletişim merkezi, maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemeyen kız çocuklarına umut oldu. Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Artırılması Projesi kapsamında, kamuoyunda farkındalığın artırılması amacıyla kısa film hazırlandı. Van’ın Gevaş ilçesinde çekilen filmin oyuncuları, depremzede öğrenciler ile çağrı merkezi çalışanlarından seçildi. Yaklaşık 1,5 dakikalık kısa film, kamu spotu olarak ekranlarda yer aldı. MEB yetkilileri, spotun yayınlanmasının ardındanmart ayında, Van’ın Erciş ilçesinde hizmete giren, “MEB İletişim Merkezi-Alo 147”yi daha fazla kişinin aradığını belirtti.

520 bin kişi aradı

Ağrı’da Yukarı Yoldüzü köyünde yaşayan Naci Gökçe Lisesi 11. sınıf öğrencisi Gamze Turan, maddi imkansızlıklar nedeniyle ailesi tarafından okula gönderilmeyince, “Alo 147”yi arayarak yardım istemiş, MEB yetkililerinin tüm masrafları karşılama sözü vermesi üzerine tekrar okuluna geri dönmüştü. Bakanlık yetkilileri Gamze gibi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemeyen çocuklar ile ailelerinden “Alo 147”yi aramalarını istedi. Yetkililer, okumak isteyen çocukları okula kazandırmak için devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini kaydettiler. “Alo 147”yi hizmete girdiği günden bu yana yaklaşık 520 bin kişi aradı. Ağustos ayında arayanların sayısı ise 106 bin oldu. Arayanların, yüzde 58’ini erkekler, yüzde 42’sini kadınlar oluşturdu. Vatandaşların, yüzde 92’sı bilgi edinme, yüzde 6’si talep, yüzde 1’i şikayet ve yüzde 1’i de görüş ve önerilerini iletmek için iletişim merkezi aradı.

Kaynak:http://haber.gazetevatan.com/alo-147-umut-oldu/483750/7/Ya%C5%9Fam#.UGfxMqDMhiI

Facebook'ta Paylaş
29.Eylül.2012 1246 Kez okundu
Bu Kategorideki Diğer Haberler

İSTANBUL, SİS VE TEVFİK FİKRET
Çankırı’nın Bayramören İlçesinin Dalkoz Köyünde doğan Tevfik Fikret, İstanbul’a yerleşmiş ve orada Osmanlı İmparatorluğunun zor günlerinde yaşamıştır. Servet-i Fünun Edebiyatının liderlerinden olan Fikret, ilericidir. İlk Türk çocuk şiiri Şermin’in yazarıdır. Öğretmenlik yaptığı dönemde önemli başarılara imza atmış adeta efsaneleşmiştir.
EN GÜZEL RUBAİLER VE EN TEHLİKELİ KİŞİLER
Nişaburlu Hayyam, büyük Selçuklu veziri Nizamül-Mülk ve adı geçtiği yerlerde dehşet ve korkudan insanları titreten Hasan Sabbah’ın dostluğu. Rivayet içinde yine aşk ve ayrılık acısı var. Rubailer ve yıldızlar var. Gazali ile Hayyam arasında yaşananlar var.
Budur “İstanbul’da Yaşamak”
“İstanbul da yaşamak nedir?” diye sorduk. bir sürü cevap aldık. Bundan sonrada bu soruyu sormaya ve cevapları yayınlamaya devam deceğiz.
Kestane kebap, yanında bir kitap...
Havalar soğuduğu zaman, kestaneler ısınmaya başlar. Ortadan çizildikten sonra, ızgarada veya evlerde haşlama. Sıcak kestaneleri, elimizde hoplata hoplata kabuklarından ayırmak, onca yanmaya rağmen o lezzete ulaşmak için gösterdiğimiz gayretin sonucudur.
Unutulmaz Replikler
Türk ve dünya sinemasının en unutulmaz replikleri... İnternette şöyle bir araştırma yapınca karşılaştıklarımız ve aklımza gelen unutmadığımız replikler.
Haliçe Boğaz Suyu Akacak
Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesini Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı.
“Panik Butonu” Uygulaması 18 Ekim'de Başlayacak
Bakan Fatma Şahin, kadına şiddeti engellemeye yönelik teknik takip sisteminin pilot uygulamasının, 18 Ekim'de Bursa ve Adana'da başlayacağını belirtti.
İstiklal'de Sonbahar Geceleri
İstiklal'de sonbahar geceleri rengarenk. Tatilin bitişi, okulların başlaması ile birlikte, İstanbul ve İstiklal daha da kalabalık günler geçirmeye başladı.
Güneşi alkışlarla uğurlayan tepe
Ayvalık, Şeytan Sofrasında, güneşin batışını izlemek için gelen yüzlerce kişi, güneşi uğurlarken izlediği bu görsel şöen ile adeta büyüleniyor.
Gülhane Parkı. Tarihi yarımada’da bir nefes!..
Tarihi, kalabalığı, elektriği, hareketi, devinimi ile hiç bitmeyen yaşam filmi gösteren dersaadet, yeni adı İstanbul. İlk haliyle İstanbul diye anılan tarihi yarımadadaki yaşam hızının tam orta yerine kurulmuş güzelim Gülhane parkı.
YouTube Türkçe Oldu
Uzun süredir beklenen durum gerçekleşti ve Google, YouTube'a da Türkçe dil desteğini getirdi. Peki çeviriler yeterince başarılı mı? Tüm detaylar haberimizin içerisinde.
2. UIuslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali başladı!
Bu yılki teması "Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık" olan 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin açılışı yapıldı.
Yamaç Paraşütü
Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980'li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türü
Rafting nedir?
Rafting, raft adı verilen botlarla, tepesi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur
Gangnam dansıyla babasını da ihya etti
Son dönemin Koreli fenomeni şimdide hisse senedi piyasalarını sallıyor. Güney Koreli PSY’nin önlemez yükselişi sürüyor.
Meydanlara çağrı
30 Eylül Pazar günü saat 14.00'te kimseye randevu vermeyin. Çok önemli bir şey yapın...HAYTAP, hayvanseverleri 30 Eylül'de meydanlara çağırıyor!
‘Alo 147’ umut oldu
Okula gidemeyen kızlara ‘Alo 147’ umut oldu