İnsan Hakları Farkındalığının Arttırılması ve İçselleştirme
İnsan hakkı kavramı ve insan hakkına saygı yaşamımızın her anında yerini bulmaktadır. Bunu içselleştirebilmek bizim ve yakın çevremize etki etme isteği doğurarak, genişleyen halkalar yaratmamızı sağlayacaktır.
İlk Öğretmenim
Hatırladığım en eski doğum günlerimden birinde babam, daha sonradan kendisine, dedemin verdiğini söylediği bir kitap hediye etti...
Korsanı Yok Eden Paylaşım
Kitap okuma alışkanlığı olan kişiler, kitaplarını birkaç yol ile temin ederler. Satın alırlar veya ödünç alırlar. Düzenli kitap satın almak, bir bütçe gerektirmektedir. Satın alma imkanı olanlar için en ideal yöntemdir. Hatta görece az bütçesi olan kişiler sahaflardan aradığı kitapları bulabilirler. Tabi buradan dizinsel bir yapı bulmak zor olabilir.
Ermiş ile Zerdüşt
Okuduğum en güzel kitaplardan biri diye düşünüyorum. Yıllar oldu okuyalı. Ama aklımdan hiç çıkmayan o tanımlama bekli de benim fark etmeden en derinime işledi. Acı’yı sondular o’na dedi ki: “acı idraki kaplayan kabukların kırılmasıdır.” Bunca sene, bunca zaman tanımında biriktirdiğim yargılarımı, ördüğüm duvarlarımı, benim zannettiğim tüm nesnelerimi, ruhumun okuduğu kitapları, dağıttı, dizinleri karıştırdı.
Şimdi kaybettiklerin için üzüleceğine, kaybetmediklerin için sevin.
Eski zamanlarda bir bilge yaşarmış, çevresine ışık saçar mutluluk dağıtırmış. Kimi alır nasiplenir, kimi biriktirir taşırmış yıllarca. Bilge, geniş ve yemyeşil bir tepenin üzerindeki, yaşlı bir söğüt ağacının altında otururken, bir adam görmüş karşıda. Tepeyi tırmanıp yanına gelmekteymiş. Halinden anladığı kadarıyla, biraz kederli, biraz da kızgınmış.
Değerli kitapseverler...
Kitaplarımızı paylaşacağımız, kitaplarla ilgili konuşacağımız, kitapseverler ile tanışacağımız, birlikte kitap paylaşım etkinlikleri düzenleyeceğimiz web sitemiz geriver.com, sizlerin de ilgisi ile beklediğimizin de üzerinde bir performans ile yoluna devam ediyor.
Leb Demeden Leb-Top
Kafası arama motoruyla çalışan üniversiteli türünün bir gün korku filmlerine konu olmadan hemen imdat düğmesine basmak istedim. (aslında imdat çekicini kafalarına indirmek istedim) Şimdilerde ‘Google gibi kafa var bende’ diyerek övünen insanların oluşturduğu bir atasözü olan “Leb demeden” mevzusunun orijinali şöyle anlatır:
‘’Her biri birbirinden farklı insanlar. Kızıl tenli, esmer tenli, beyaz tenli. Küçük memeli, koca memeli, basenli ya da ince belli.
Bazı insanlar hikâyelerini ‘sus duymasın’ gizliliğinde yaşamak daha güzel diye düşünürken kimisi de herkes duysun bilsin el âlem ister.
Değerli kitapseverler...
Kitaplarımızı paylaşacağımız, kitaplarla ilgili konuşacağımız, kitapseverler ile tanışacağımız, birlikte kitap paylaşım etkinlikleri düzenleyeceğimiz web sitemiz geriver.com, sizlerin de ilgisi ile beklediğimizin de üzerinde bir performans ile yoluna devam ediyor.
İnsan Haklarına "Saygılı" ve "Dayalı" İfadelerinin Anayasalar Açısından Etkileri - Bölüm 1
Bir çok düşünüre göre, doğal halde yaşayan insanlar, temel hak ve özgürlüklerini sağlamak amacı ile toplum sözleşmesini kabul ederek, toplumsal yaşama geçmiş ve devletler kurmuştur. Bu şekilde kurulan devletlerde de, toplumsal yaşamı düzenleyen yasalar yapılmıştır.
'Hulusi Kentmen Bıyıklı Kenan Abi, Diyarbakır Yolunda Attımadımak Tokadını''
Tarih 2003. lise, biraz önce bitmiş mutluluğu. Sol kolumda büyüyor olmanın ilk kanıtı var o yıllardan, ilk dövmem.
geriver.com hediye kitap şenliği
geriver.com’a üye olarak en az 100 kitap ekleyenler hediye kitaplar kazanıyor. En güncel kitaplar adresinize hediye olarak geliyor. Kitapseverlerin kitap paylaşımlarına destek olmak için düzenlenen kampanya ile geriver.com, üyelerinin kayıtlı adreslerine en güncel romanlardan hediye gönderiyor.
Behzat Amirin Dönüşü
Muhtelif evlere soruşturma yapmaya giden polisler, eve girerken kapıda ayakkabılarını çıkarıyorlardı bir defa.